Connect with us

ANALIZE

Poplava štednje u vrijeme korone urušava poslovni model njemačkih štedionica

Objavljeno

 


U prošlosti su banke bile sretne da imaju više depozita. Međutim, u vrijeme negativnih kamatnih stopa, sredstva korisnika predstavljaju teret. Istovremeno, koronska kriza pomaže kupcima da uštede više nego ikad. Zbog svega toga, štedionice moraju prilagoditi svoj poslovni model, izvještava n-tv.

Štedionice se teško mogu spasiti od novca klijenata tokom razdoblja Corone, ali nemaju koristi od ove navale.
– U kriznoj 2020. godini kupci su nam povjerili svoj novac više nego ikad prije, rekao je predsjednik Michael Ermrich iz krovnog udruženja istočnonjemačkih štedionica (OSV). – Međutim, našim štedionicama nedostaju mogućnosti da ulože taj novac ili da ga ulože s kamatama. Razlog je dugoročna politika negativnih kamatnih stopa Evropske centralne banke (ECB), koja institucijama predstavlja velike probleme i na kraju ugrožava poslovni model štedionica. Zbog pada neto prihoda od kamata, najvećeg izvora prihoda za štedionice, OSV ne isključuje da će kupci u budućnosti morati više plaćati za usluge štedionica.

Štedionice u drugim dijelovima Njemačke također pate od iste pojave.
Prema Udruženju štedionica Westphalia-Lippe, „izražena štednja iz predostrožnosti“ doprinijela je činjenici da su depoziti klijenata dostigli visokih 113 milijardi eura (plus devet posto).

Ermrich iz OSV požalio se da negativne kamatne stope na depozite ECB dovode do toga „da – kada kupci prebacuju sredstva na svoje tekuće račune – štedionice plaćaju negativne kamatne stope u ECB-u“.

Već tradicionalno visok portfelj depozita popeo se za gotovo deset posto na rekordnih 120,3 milijarde eura. – Štedionice su doslovno bile preplavljene štednjom, rekao je direktor OSV-a Wolfgang Zender. Što znači da je jeftina likvidnost za institutucije u normalnim vremenima dovela do dodatnih tereta za šest godina, prema procjenama OSV-a.

Operativni rezultat prije procjene opao je 2020. godine za 3,5 posto, na 1,15 milijardi eura, treću godinu zaredom. Od 2018. štedionice su ukupno izgubile oko 166 miliona eura dobiti, rekao je Ermrich.
To odgovara sredstvima koja su istočne štedionice stavile na raspolaganje u protekle tri i po godine za podršku kulturi, sportu, socijalnim projektima i obrazovanju.

Reklama

Dobit će također vjerovatno pasti 2021. godine, rekao je Zender. – Neto prihod od kamata se ruši. Otprilike 45 štedionica povećalo je prihod od provizija za oko 30 posto od 2014. godine. „Ali to nije ni blizu dovoljno“, upozorio je Zender.

Vestfalske štedionice također se žele učiniti neovisnijima od kamata, poput kontinuiranog povećanja provizija, rekao je menadžer udruženja Jürgen Wannhoff.
Takođe predviđa rast cijena za tekuće račune u narednih nekoliko mjeseci.
A u slučaju velikih novih iznosa ulaganja, kod štedionica se može očekivati ​​i uvođenje negativnih kamatnih stopa, takozvanih skrbničkih naknada. Operativna dobit Sparkassenverband Westfalen-Lippe prije procjene pala je za 1,1 posto u 2020. godini na 1,17 milijardi eura.

Indikator.ba

BIZNIS

Đorđe Đoković širi biznis u Srpskoj

Objavljeno

 

Od

Banjalučka agencija „Legacy international“ u vlasništvu Đorđa Đokovića, mlađeg brata Novaka Đokovića, dobila je posao promocije Olimpijskog centra (OC) „Jahorina“ vrijedan oko 84.000 KM.

Kako se navodi u odluci o izboru najpovoljnije ponude, bila je ovo jedina ponuda koja je stigla na tender, javlja Akta.ba.

Procijenjena vrijednost ponude bez PDV-a je bila 72.200 KM, a Đoković je ponudio promociju za 72.180 KM bez PDV-a.

Agencija „Legacy international“ osnovana je u novembru prošle godine. Do sada nije imala dobijenih tendera, ali je bila zadužena za poslove oko organizacije teniskog ATP turnira „Srpska open“.

U banjalučku podružnicu registrovanu uplatio je kapital od 9.779,15 KM, a osnovna i pretežna djelatnost je rad sportskih objekata. Đoković je direktor i vlasnik beogradske firme istog imena, koja se bavi organizovanjem teniskih turnira u Srbiji.

Đorđe Đoković je najmlađi je od trojice braće Đokovića koji se nakon profesionalnog tenisa posvetio biznisu, a do sada je realizovao nekoliko sportskih projekata.

Reklama

Osnovna i pretežna djelatnost je rad sportskih objekata.

Inače, Đokoviću su česti gosti na Jahorini koja ima staze nazvane po Novaku Đokoviću.

Nakon mnogobrojnih posjeta porodice najboljeg tenisera, Novaka Đokovića, olimpijskoj planini prošle godine je postignut dogovor i o investicijama koje će ova porodica realizovati na Jahorini.

„Imamo tu čast da su naši česti gosti članovi porodice Đoković koji su sami po sebi svjetski poznat brend. Nakon privilegije koju smo dobili imenovanjem jahorinskih ski staza po imenu najpoznatijeg srpskog tenisera Novaka Đokovića sada Jahorina dobija i hotel u neposrednoj blizini upravo ovih staza. Naša vizija je da privučemo što više ovakvih investitora te da Jahorina u budućnosti ide rame uz rame sa najuspješnijima jer joj svim prethodno realizovanim taj status i pripada. Prije par dana na jednom kongresu sam saznao da je moj tim na koji sam beskrajno ponosan tim koji je sagradio najviše žičara na svijetu“, izjavio je tada Ljevnaić.

Dodao je da veliku zahvalnost duguje prije svega Srđanu Đokoviću sa kojim je kako kaže zadovoljstvo sarađivati i realizovati vizije koje su prije svega usmjerene na budućnost i naslijeđe za naredne generacije.

Sa ovom dogovorenom promocijom, čini se da se poslovna saradnja širi.

Reklama

Akta.ba

Nastavite čitati

ANALIZE

Suzbijanje cijena glavni zadatak

Objavljeno

 

Suzbijanje cijena robe široke potrošnje biće jedan od najvažnijih zadataka u idućoj godini, koja će, po svemu sudeći, biti teška i sa smanjenom likvidnošću privrede zbog poskupljenja svih ulaznih komponenti. (više…)

Nastavite čitati

ANALIZE

Odjeća i obuća jeftinije u novembru ove godine u odnosu na lani, sve ostalo skuplje

Objavljeno

 

Cijene proizvoda i usluga koje se koriste za ličnu potrošnju u BiH, mjerene indeksom potrošačkih cijena, u novembru su u prosjeku bile više za 0,2 posto u odnosu na prethodni mjesec, dok su na godišnjem nivou u prosjeku više za 16,3 posto. (više…)

Nastavite čitati

U trendu