Connect with us

ANALIZE

Manjak investicija povećao štednju u BiH

Objavljeno

 


Ukupni depoziti stanovništva kod komercijalnih banaka u BiH na kraju septembra ove godine iznosili su 14,49 milijardi KM, što je najveći zabilježeni nivo, saopštila je u petak Centralna banka BiH.

S druge strane, prema mišljenju ekonomskih analitičara, rast depozita je, između ostalog, rezultat straha stanovništva da u kriznim periodima troši novac, te posljedica činjenice da nema mnogo investicionih prilika na bh. tržištu, a istovremeno se postavlja pitanje da li će ovo dovesti do rasta inflacije jer u suprotnom će novac da izgubi realnu vrijednost već sljedeće godine.

Naime, povodom Svjetskog dana štednje, koji se obilježava svake godine 31. oktobra, Centralna banka BiH izdala je saopštenje u vezi s depozitom stanovništva, a obratio se i Senad Softić, guverner Centralne banke BiH, koji je kazao da izazovna vremena zahtijevaju pažljivo upravljanje resursima, te da baš zato svaka štednja može biti važna zbog vremena koja dolaze.

Dodao je da depoziti stanovništva imaju najveće učešće u ukupnim depozitima kod komercijalnih banaka – 53,4 odsto, pa predstavljaju važnu osnovu finansiranja i funkcionisanja banaka.

„Prema ročnoj strukturi, oročeni i štedni depoziti u septembru iznose 5,46 milijardi KM ili 37,7% ukupnih depozita stanovništva, od toga kratkoročni depoziti čine 318 miliona KM ili 5,8%, a dugoročni 5,14 milijardi KM ili 34,2%, dok transakcioni računi i depoziti po viđenju čine 9,03 milijardi KM ili 62,3% ukupnih depozita stanovništva“, precizirao je Softić.

Prema podacima Centralne banke, stanovništvo u BiH kontinuirano povećava ukupne depozite, pa su tako u poređenju sa stanjem na kraju septembra prošle godine porasli za 1,15 milijardi KM ili 8,7 odsto. Međutim, postoje značajne razlike u kretanju depozita zavisno od tipa depozita, te su tako transakcioni računi porasli za 19,8%, odnosno 854 miliona KM, a depoziti po viđenju bilježe porast od 9,3%, odnosno 327 miliona KM.

Reklama

S druge strane, oročeni i štedni depoziti, koji odražavaju štednju, na godišnjem nivou bilježe blagi pad od 0,6%, odnosno 34 miliona KM.

Kako su naveli u Centralnoj banci BiH, stagnacija oročenih i štednih depozita stanovništva na godišnjem nivou evidentna je od aprila 2020. godine. Na stagnaciju oročenih i štednih depozita stanovništva uticale su nepovoljne ekonomske prilike tokom pandemije jer su mnogim građanima smanjena primanja i stoga nisu mogli štedjeti kao u ranijim periodima, a dio štednje iskoristili su za pokrivanje trenutnih potreba.

Kamatne stope na oročene depozite stanovništva bilježe kontinuiran pad tokom posljednjih godina. Kamate za oročene evro depozite stanovništva sa dogovorenim dospijećem od jedne do dvije godine su smanjene sa 3,279%, koliko je bila prosječna stopa za 2013. godinu, na 1,06% u prvih osam mjeseci ove godine. Istovremeno, kamatne stope za depozite sa dogovorenim dospijećem preko dvije godine iznosile su 1,159% u prvih osam mjeseci ove godine, dok su 2013. iznosile 3,95%.

Za isti period kamatne stope na oročene i štedne depozite stanovništva u KM sa dogovorenim dospijećem od jedne do dvije godine su se smanjile na 0,719%, a za oročenje veće od dvije godine na 0,957%.

Kako su naveli iz Centralne banke, regionalna istraživanja pokazuju da relativno mali broj građana u BiH štedi, odnosno oko 20 odsto izjasnilo se da ima ušteđevinu, a samo 15 odsto anketiranih građana je u 2019. potvrdilo da kontinuirano štedi.

Admir Čavalić, ekonomski analitičar, u razgovoru za „Nezavisne novine“ rekao je da postoji više razloga zašto je došlo do rasta depozita stanovništva, a jedan od njih je i činjenica da bh. građani u vrijeme pandemije virusa korona nisu imali gdje da troše novac.

Reklama

„Građani su imali ograničenje potrošnje čak i početkom ove godine, nisu imali priliku da putuju ili da troše kao što je to bilo ranijih godina. Drugi faktor je da usljed globalnog oporavka paketa fiskalne pomoći naša dijaspora ima na raspolaganju višak sredstava koje je vjerovatno prebacila domaćem stanovništvu i isto je lokalno stanovništvo iskoristilo u obliku štednje“, naveo je Čavalić, dodajući da se treći faktor odnosi na, prema njegovim riječima, najgoru mogućnost, a to je činjenica da u BiH nema puno prilika za domaće investiranje… „Posebno ako se razumiju kompleksni politički i pravni odnosi, što znači da štednja nije uspjela da se transformira u investiciju, a znamo da su štednja i investicija dvije strane iste kovanice, svaka štednja u potencijalu predstavlja investiciju“, kazao je Čavalić za „Nezavisne novine“.

Istakao je da podaci Centralne banke BiH o rastu depozita stanovništva ne treba da nas navode na pogrešan zaključak u smislu da uvodimo oporezivanje štednje, ali da je ove podatke potrebno posmatrati kao posljedicu činjenica da nema mnogo investicionih prilika na bh. tržištu.

Saša Stevanović, ekonomista, u razgovoru za „Nezavisne novine“ rekao je da građani usljed straha depozite drže na računima i ne troše ih, te se tako depozit koncentriše.

„Kada bismo imali obrt novca koji smo imali prije pet ili deset godina, imali bismo veću ekonomiju ako bi se ti depoziti koristili za potrošnju. Činjenica je da kada jedan pojedinac troši, u ekonomiji to predstavlja prihod drugog pojedinca i onda i taj pojedinac ima depozite, te ekonomija raste“, naveo je Stevanović, dodajući da je, ako se posmatra platni bilans BiH, vidljivo da BiH u saradnji sa svijetom svake godine gubi milijardu KM.

„A istovremeno nama se povećava novčana masa za oko milijardu KM, što znači da tih dvije milijarde KM nije objašnjeno u statističkim podacima. Naši građani kada odlaze u inostranstvo nose novac preko granice, ili kada odlaze u inostranstvo za rad na dva ili tri mjeseca, pa novac unose u zemlju, a to nije nigdje evidentirano“, rekao je Stevanović.

Istakao je da bi rast depozita mogao dovesti do toga da imamo više depozita od ekonomije, te da u trenucima kada novac ne cirkuliše pada mu vrijednost.

Reklama

„Inflacija kada je veća depoziti se na neki način oporezuju, jer novac gubi realnu vrijednost. Ako ove godine imate 14 milijardi depozita, a inflacija je recimo tri odsto, onda će realna vrijednost novca iduće godine pasti za oko 500 miliona KM“, kazao je Stevanović, dodajući da je zato dobro da u ovakvim trenucima inflacija bude veća jer onda se ljudi stimulišu da urade nešto s tim novcem.

Nezavisne novine

BIZNIS

Đorđe Đoković širi biznis u Srpskoj

Objavljeno

 

Od

Banjalučka agencija „Legacy international“ u vlasništvu Đorđa Đokovića, mlađeg brata Novaka Đokovića, dobila je posao promocije Olimpijskog centra (OC) „Jahorina“ vrijedan oko 84.000 KM.

Kako se navodi u odluci o izboru najpovoljnije ponude, bila je ovo jedina ponuda koja je stigla na tender, javlja Akta.ba.

Procijenjena vrijednost ponude bez PDV-a je bila 72.200 KM, a Đoković je ponudio promociju za 72.180 KM bez PDV-a.

Agencija „Legacy international“ osnovana je u novembru prošle godine. Do sada nije imala dobijenih tendera, ali je bila zadužena za poslove oko organizacije teniskog ATP turnira „Srpska open“.

U banjalučku podružnicu registrovanu uplatio je kapital od 9.779,15 KM, a osnovna i pretežna djelatnost je rad sportskih objekata. Đoković je direktor i vlasnik beogradske firme istog imena, koja se bavi organizovanjem teniskih turnira u Srbiji.

Đorđe Đoković je najmlađi je od trojice braće Đokovića koji se nakon profesionalnog tenisa posvetio biznisu, a do sada je realizovao nekoliko sportskih projekata.

Reklama

Osnovna i pretežna djelatnost je rad sportskih objekata.

Inače, Đokoviću su česti gosti na Jahorini koja ima staze nazvane po Novaku Đokoviću.

Nakon mnogobrojnih posjeta porodice najboljeg tenisera, Novaka Đokovića, olimpijskoj planini prošle godine je postignut dogovor i o investicijama koje će ova porodica realizovati na Jahorini.

„Imamo tu čast da su naši česti gosti članovi porodice Đoković koji su sami po sebi svjetski poznat brend. Nakon privilegije koju smo dobili imenovanjem jahorinskih ski staza po imenu najpoznatijeg srpskog tenisera Novaka Đokovića sada Jahorina dobija i hotel u neposrednoj blizini upravo ovih staza. Naša vizija je da privučemo što više ovakvih investitora te da Jahorina u budućnosti ide rame uz rame sa najuspješnijima jer joj svim prethodno realizovanim taj status i pripada. Prije par dana na jednom kongresu sam saznao da je moj tim na koji sam beskrajno ponosan tim koji je sagradio najviše žičara na svijetu“, izjavio je tada Ljevnaić.

Dodao je da veliku zahvalnost duguje prije svega Srđanu Đokoviću sa kojim je kako kaže zadovoljstvo sarađivati i realizovati vizije koje su prije svega usmjerene na budućnost i naslijeđe za naredne generacije.

Sa ovom dogovorenom promocijom, čini se da se poslovna saradnja širi.

Reklama

Akta.ba

Nastavite čitati

ANALIZE

Suzbijanje cijena glavni zadatak

Objavljeno

 

Suzbijanje cijena robe široke potrošnje biće jedan od najvažnijih zadataka u idućoj godini, koja će, po svemu sudeći, biti teška i sa smanjenom likvidnošću privrede zbog poskupljenja svih ulaznih komponenti. (više…)

Nastavite čitati

ANALIZE

Odjeća i obuća jeftinije u novembru ove godine u odnosu na lani, sve ostalo skuplje

Objavljeno

 

Cijene proizvoda i usluga koje se koriste za ličnu potrošnju u BiH, mjerene indeksom potrošačkih cijena, u novembru su u prosjeku bile više za 0,2 posto u odnosu na prethodni mjesec, dok su na godišnjem nivou u prosjeku više za 16,3 posto. (više…)

Nastavite čitati

U trendu