Connect with us

PRIVREDA

Maričić: Elektronsko sanduče za lakše izvršavanje poreskih obaveza

Objavljeno

 


Poreska uprava Republike Srpske bi do kraja godine trebala pustiti u punu funkciju novu elektronsku uslugu poreskim obveznicima, a to je Elektronsko sanduče, koje će omogućiti udaljenu, dvosmjernu komunikaciju i razmjenu dokumenata između poreskih obveznika i ove uprave, bez potrebe dolaska na šaltere, rekao je Goran Maričić, direktor Poreske uprave, naglasivši da će to ovu upravu pozicionirati u red najmodernijih poreskih administracija.

– S druge strane, ova institucija bilježi dobre rezultate kada je u pitanju naplata javnih prihoda koja je zadržala stabilnost uprkos brojnim izazovima, dok je zadržan i zadovoljavajući nivo poreske discipline u Srpskoj, čemu svjedoče i raspoloživi podaci o izvršenim kontrolama – kaže Maričić za Srpskainfo.

Kad je riječ o digitalizaciji, Maričić kaže da već nekoliko godina unazad Poreska uprava čini ogromne napore, kako ljudske tako i finansijske, da unaprijedi komunikaciju sa poreskim obveznicima uvođenjem novih elektronskih usluga, koje omogućavaju komunikaciju poreskih obveznika i Uprave bez direktnog kontakta, odnosno dolaska poreskih obveznika u prostorije Poreske uprave.

– Pored mogućnosti elektronskog podnošenja svih poreskih prijava, koje smo omogućili prošle godine, te android mobilne aplikacije „ePURS“, pomoću koje građani mogu pristupiti svojim poreskim evidencijama, PU RS je omogućila poreskim obveznicima da zahtjeve za izdavanje uvjerenja, povrate poreza, preknjižavanje i druge vrste zahtjeva mogu podnijeti elektronskim putem. Takođe, u ovoj godini smo poreskim obveznicima poreza na nepokretnosti omogućili uslugu elektronskog preuzimanja računa za porez na nepokretnosti. Uz podršku Švedske poreske uprave, omogućili smo poreskim obveznicima da u prostorijama svih područnih centara Poreske uprave Srpske mogu sami pregledati svoje poreske evidencije, preuzeti i poslati potrebne dokumente ili izvršiti druge radnje korištenjem elektronskih usluga Uprave – ističe Maričić.

Takođe, kaže da je novina koja očekuje poreske obveznike do kraja ove godine, a što će svakao unaprijediti i olakšati komunikaciju sa u Upravi, jeste puštanje u funkciju Elektronskog sandučeta, koji će kako ističe, služiti kao alat za bezbjednu dvosmjernu komunikaciju između poreskih obveznika i ove uprave.

– Elektronsko sanduče je tako koncipirano da se dokument može poslati prema obvezniku ili od obveznika prema Poreskoj upravi, odnosno poreskim obveznicima će u njihovo eSanduče stizati poreski dokumenti, koje će moći jednostavno preuzimati, pregledati ili slati u Poresku upravu, putem istog tog eSandučeta. Uvođenjem ovakve usluge poreskim obveznicima Uprava postaje prva administracija koja omogućava ovakav vid komunikacije s poreskim obveznicima, koji će ubuduće sve imati na jednom mjestu i izvršavati svoje obaveze sa nekoliko klikova. Praktično, postajemo pioniri elektronskog poslovanja u Srpskoj i šire, sa samo jednim ciljem – da što je moguće više olakšamo, pojednostavimo i pojeftinimo poreskim obveznicima izvršavanje njihovih poreskih obaveza. Tim ciljem ćemo se voditi i ubuduće – navodi Maričić.

Reklama

Naplata javnih prihoda u Srpskoj u ovoj godini, kaže Maričić je zadržala stabilan trend, bez obzira na sveukupnu situaciju izazvanu pandemijom virusa korona, te uprkos tome što se Vlada Srpske odrekla dijela prihoda uvodeći olakšice za radnike i poslodavce.

– Naime, iako se povećanjem neoporezivog dijela plate, odnosno osnovnog ličnog odbitka i odbitka po osnovu izdržavanih članova porodice, te umanjenjem i ukidanjem naplate određenih taksi, Srpska odrekla dijela poreskih prihoda u korist privrede i radnika, naplata javnih prihoda u ovoj godini nastavlja stabilan trend. Pored toga, ne treba zaboraviti ni da je omogućeno i prolongiranje rokova plaćanja poreza na dobit do 30. juna ili do kraja godine, u ratama – istakao je Maričić.

Navodi da je u prva tri kvartala ove godine, Poreska uprava na račun javnih prihoda Srpske, prikupila ukupno 2,038 milijardi maraka, što je za čak 215,1 miliona KM ili 12 odsto više nego u istom periodu prethodne godine, uz rast naplate u svim segmentima javnih prihoda.

– Naplata je u posmatranom periodu za osam procenata veća od planirane. Da se radi o kontinuiranom trendu rasta naplate javnih prihoda u RS ove godine pokazuje i podatak da je naplata u prvih devet mjeseci 2021. za čak 177,8 miliona KM ili 10 odsto veća nego u istom periodu 2019. godine, koja nije bila opterećena krizom izazvanom pandemijom.

Naplata direktnih poreza je u periodu januar-septembar ove godine iznosila 371,3 miliona KM, što je za oko 30 miliona KM ili devet odsto više nego u istom periodu prošle godine. Naplata doprinosa iznosila je 1,316 milijardi KM i veća je za 116,7 miliona KM, ili 10 odsto, nego u istom periodu prošle godine, odnosno za oko 153 miliona KM ili 13 odsto više nego u istom periodu 2019. godine, koja nije bila opterećena krizom izazvanom pandemijom. Kod ostalih javnih prihoda, naplata je u prvih devet mjeseci ove godine iznosila 350,1 miliona KM, što je za 68,4 miliona KM ili 24 odsto više, navodi Maričić.

– Na pozitivne pokazatelje u naplati javnih prihoda uticalo je više faktora, među kojima su svakako mjere koje je donosila Vlada Srpske sa ciljem prevazilaženja posljedica pandemije. Pored toga, za stabilnu naplatu svakako treba zahvaliti i odgovornom odnosu većine poreskih obveznika prema svojim poreskim obavezama, te redovnim aktivnostima Uprave na kontroli i naplati javnih prihoda. Važan faktor stabilne naplate je i konstantno uvođenje novih elektronskih usluga od strane Uprave, odnosno automatizacija procesa naplate javnih prihoda te ohrabrujući oporavak domaće privrede nakon krize izazvane pandemijom virusa korona. I ovom prilikom izražavamo zahvalnost svim poreskim obveznicima koji uredno izvršavaju svoje poreske obaveze i pozivamo sve poreske obveznike da posluju u skladu s važećim propisima i da svoje obaveze izvršavaju blagovremeno, te da samim tim daju svoj doprinos jačanju Srpske i njene ekonomije – istakao je Maričić.

Reklama

Istakao je da je Uprava u devet mjeseci ove godine izvršila 2.796 redovnih terenskih i kancelarijskih kontrola i rješenjima naložila plaćanje 28,4 miliona KM novoutvrđenih obaveza sa obračunatim kamatama, a zbog utvrđenih nepravilnosti izdata su 293 prekršajna naloga na ukupan iznos kazne od 1,028 miliona KM.

– Pored toga, inspektori PU su u periodu januar-septembar izvršili ukupno 2.339 kontrola evidentiranja prometa preko fiskalnih kasa, a zbog utvrđenih nepravilnosti izdali su 1.238 prekršajnih naloga na ukupan iznos kazne od 2,7 miliona KM. U posmatranom periodu, izvršeno je i 459 kontrola prijavljivanja radnika, te su zbog utvrđenih nepravilnosti izdata 133 prekršajna naloga na iznos kazne od 508.000 KM. Istovremeno, inspektori PU su u tom periodu za 31 poreskog obveznika izrekli mjeru privremene zabrane obavljanja djelatnosti – navodi Maričić.

Takođe, kaže da poreska disciplina u Srpskoj, u ovom smislu, može se ocijeniti kao kako kaže zadovoljavajuća, ali tu moraju naglasiti da još ima neodgovornih pojedinaca koji ili ne izdaju fiskalne račune nakon prodaje ili davanja usluge ili na neki drugi način pokušavaju izbjeći svoje obaveze, čime vrše utaju poreza i stvaraju nelojalnu konkurenciju onim poreskim obveznicima koji izdaju fiskalne račune.

– Naša obaveza i u narednom periodu će biti da suzbijamo tu nelojalnu konkurenciju i sve obveznike uvedemo u legalno poslovanje. Poreska uprava ovim putem još jednom poziva poreske obveznike da poštuju zakonske propise u ovoj oblasti, a sve građane poziva da slučajeve neizdavanja fiskalnih računa prijave putem e-mail adrese: kontaktŽporeskaupravars.org ili na brojeve telefona istaknute na internet stranici naše uprave. Još jednom naglašavam da cilj PU nije kažnjavanje poreskih obveznika, već njihovo uvođenje u legalno poslovanje i suzbijanje nelojalne konkurencije – navodi Maričić.

Glas Srpske

Reklama

PRIVREDA

Zaduženost Republike Srpske gotovo dvostruko veća od FBiH

Objavljeno

 

Od

Prvo zaduženje u ovoj godini Vlada Republike Srpske planira već ove sedmice. Zakazana je aukcija šestomjesečnih trezorskih zapisa na Banjalučkoj berzi, putem koje se RS planira zadužiti 10 miliona KM.

Podsjetimo da je Narodna skupština RS krajem prošle godine usvojila odluke o dugoročnom i kratkoročnom zaduženju RS za 2024. godinu kojima je predviđeno da se taj entitet može zadužiti iznosom do 1,2 milijarde KM.

Najavljeno je da će 87. aukcija trezorskih zapisa RS biti održana 25. januara na Banjalučkoj berzi. Planirani iznos emisije je 10 miliona KM sa rokom dospijeća šest mjeseci. Biće to prvo ovogodišnje zaduženje RS.

Maksimalan iznos kratkoročnog duga prema odluci koja je usvojena krajem godine ne može biti veće od 337 miliona KM u ovoj godini, a dugoročno maksimalno 951 milion KM.

Sredstva pribavljena dugoročnim zaduživanjem biće upotrijebljena u skladu sa Zakonom o zaduživanju, dugu i garancijama RS za finansiranje kapitalnih investicija, refinansiranje ukupnog duga ili dijela duga RS, plaćanje uslovnih obaveza po osnovu garancija RS te za finansiranje budžetskog deficita u slučajevima kada Ministarstvo finansija procijeni da će planirani rashodi biti veći od iznosa planiranih prihoda, naveli su iz Vlade.

Ukupan javni dug RS je oko 6,2 milijarde KM što je oko 40 posto BDP-a i vlast ovog entiteta tvrdi da RS nema problema sa otplatom te da je zaduženost na istorijskom minimumu. Opozicija je stava da se i u ovoj godini nastavlja politika neosmišljenog zaduživanja kojima se krpe rupe u budžetu.

Reklama

Neosmiljeno zaduživanje kao što je neosmiljeno bez osnovnih ekonomskih parametara, recimo, podići minimalnu platu u RS. To je vjestačka priča koja služi za jednokratnu upotrebu i zadovoljenje političkih mjera koje služe samo za izbornu priču – smatra Milan Miličević, predsjednik SDS-a.

To zaista zvuči mnogo, ovako kada razmišljate, ali to je opet u okvirima onih normalnih zaduženja BDP-a i dugoročno – kaže Anja Ljubojević, potpredsjednica NSRS.

Zbog priča o sankcijama, podsjeća nas sagovornik, nije isključeno da se Vlada kada je riječ o zaduženju na međunarodnom tržištu okrene dalekoistočnim zemljama.

Zaduženje koje mora da obavi RS nije ozbiljan iznos ni za jednu berzu, tako da je samo pitanje koliko je politička situacija stabilna u smislu investitora koji bi pozajmili taj novac za obveznice, mada je kamata koja je određena vrlo atraktivna i vjerujem da će biti lako naći investitore – ističe ekonomski analitičar Zoran Pavlović.

Ukupan javni dug FBiH je oko 6,4 milijarde KM i veći je za oko 200 miliona KM u odnosu na RS. No, gledano u odnosu na BDP zaduženost RS je gotovo dvostruko veća u odnosu na drugi entitet.

BHRT

Reklama
Nastavite čitati

PRIVREDA

Odobrena akvizicija: Britanci vlasnici Mtel-ove firme „Sky Towers Infrastucture“

Objavljeno

 

Od

Konkurencijsko vijeće Bosne i Hercegovine dopustilo je koncentraciju na tržištu iznajmljivanja telekomunikacijskih tornjeva, odnosno, tržištu pružanja prostora na tornjevima za instalaciju infrastrukture elektronskih komunikacijskih mreža na području Bosne i Hercegovine.

Drugim riječima, Vijeće je odobrilo prodaju Mtelove firme Sky Towers Infrastucture međunarodnom gigantu Actis EU Menagement S à.r.l. Luksemburg, izvještava BiznisInfo.ba.

Kako smo ranije pisali, kompanija Actis, vodeći globalni investitor u održivu infrastrukturu sa sjedištem u Londonu, preuzima veliku mrežu telekomunikacionih stubova u Bosni i Hercegovini koja je pripadala firmi Mtel, odnosno Telekomu Srbija.

Odlukom Konkurencijskog vijeća otklonjena je prepreka za ovu veliku akviziciju.

Kako smo ranije pisali, Telekom Srbija Grupa osnovala je Sky Towers Infrastructure u Srbiji, Crnoj Gori i BiH na koje je prenijela vlasništvo nad antenskim stubovima, kao i nad poslovima njihove izgradnje i održavanja. Sky Towers Infrastructure tako je postao vlasnik antenskih stubova i ostale pasivne telekomunikacione infrastrukture.

Prošlog mjeseca smo objavili da Telekom Srbija sprema prodaju ove infrastrukture, i to ukupno 1.827 ovih stubova, od kojih se 995 nalazi u Srbiji, 725 u Bosni i Hercegovini i 107 u u Crnoj Gori.

Reklama

Telekom Srbije posljednjih godina se agresivno širio u cijelom regionu, uključujući BiH, ali je ujedno drastično uvećao dugove. Iz kompanije su kasnije rekli da se prodaju stubovi, ali ne i oprema za telekomunikacije povezana sa njima, kao što su bazne stanice.

Telekom će i dalje ostati korisnik tih stubova u svojstvu zakupca, a njihovom prodajom će prikupiti značajna sredstva.

BiznisInfo.ba

Nastavite čitati

PRIVREDA

Nakon 44 godine gasi se proizvodnja u Prevent FAD-u

Objavljeno

 

Od

Prevent grupacija odlučila je da ugasi proizvodnju u kompaniji Prevent FAD Jelah i otpusti radnike.

Kako je kazao predsjednik sindikata Prevent FAD-a Enes Roša, firma gasi proizvodnju nakon 44 godine rada, a 59 radnika ostaće bez posla.

Otkaze je već dobilo 35 radnika, a preostala 24 su iz zaštićenih kategorija kojima uprava takođe namjerava dati otkaz.

Prema navodima Roše, iz kompanije su kao razlog za gašenje naveli da proizvodni program nije profitabilan, mada je kompanija ostvarila prošle godine dobit od 2,6 mil KM. Navodno, kompanija planira mašine iz Jelaha izmjestiti u Željezaru Ilijaš.

Povodom odluke o gašenju proizvodnje i otkazima, radnici su protestvovali pred Upravom Preventa u Sarajevu tražeći da im minimalne zakonske otpremnine koje je ponudila Uprava budu uvećane.

Iz Prevent grupacije nisu se oglašavali ovim povodom.

Reklama

Prevent FAD bio je poznat kao proizvođač kočionih diskova koje je izvozio na tržište EU za direktnu ugradnju u vozila VW grupacije.

Prevent je nedavno zatvorio fabriku u Bužimu u kojoj je bez posla ostalo 70 radnika.

eKapija

Nastavite čitati

U trendu