Connect with us

BIZLIFE

Zašto ljudi koji nisu sposobni da prihvate kritiku neće uspeti u životu

Da li vam je neko nekad rekao da loše podnosite kritike?

Objavljeno

 


Znamo da su konstruktivne kritike dobre, ali kako da se suočimo sa njima, a da odmah ne podignemo odbrambene mehanizme.

Zapravo, prirodno je gajiti odbojnost prema kritikama. Ono što svi znamo je da je naš mozak povezan sa modom „bori se i beži“ koji nam pomaže da se izvučemo iz teških situacija. Kada se susretnemo sa opasnošću (kritikom u ovom slučaju), mnogi od nas žele da pobegnu, dok drugi žele da uzvrate udarac. Na posletku, važno je znati da postoje mnoge prednosti koje kritike nose. Ako obuzdamo našu prirodnu tendenciju da se od njih branimo, drage volje ćemo ih prihvatiti  i postati uspešniji.

Kriticizam vas vodi na sledeći nivo

Mislite na ovaj način: kritike vam pomažu da se poboljšate, a ne da vas vređanjem pomere nazad.

Možemo i da se uporedimo sa izgubljenim zvezdama: svi mi tražimo put u mraku. Uobičajeno je da se nekad izgubimo. Svima treba hrabrosti da priznamo da imamo još mnogo toga da učimo. Niko nije savršen, kako stara izreka kaže.

Na ovom putu traženja, kritika služi da nas podseti dokle smo stigli i gde smo sada. I potrebni su nam ovi signali da bismo napredovali. Zamislite da stvarate određeni proizvod, ili da pišete članak, ili ulazite u određeni odnos bez ikakvog podsetnika. Kako bismo onda znali da li smo na pravom putu ili ne?

Kritike nam daju potrebne informacije za uspevanje u svakom aspektu života. One nam pomažu da se sa drugim ljudima povežemo na dubljem nivou.

Reklama

Svi mi imamo sopstvene priče. Imamo različito obrazovanje ili dolazimo iz različitog okruženja. To je ono što nas čini jedinstvenima, ali je i ono što nam onemogućava da u potpunosti razumemo jedni druge.

Postoji suštinski zid između ljudskih bića.

Pa ipak, svi se zidovi ruše samo ako želimo. Komunikacija je dobar način da se bolje razumemo, a pozitivna kritika je efektivan oblik komunikacije. Pozitivna kritika nas obaveštava kakve utiske drugi imaju o nama, a na taj način možemo sebe unaprediti i postati bolje osobe.

Najbolje je kritiku shvatiti kao pozivnicu za produbljivanje odnosa. Shvatite da i drugima treba hrabrosti da bi nam uputili kritiku. Ako ne vrednuju vezu koju imaju sa vama ne bi vam ni uputili kritiku.

Prema tome, cenite svaku kritiku, osvrnite se na nju i uzmite je kao priliku da se dublje povežete sa drugima.

Živimo u nezdravom svetu koji ne ohrabruje kritiku. Nekako se u današnjem svetu kritika smatra tabuom. Kada neko pokuša da nam uputi kritiku daje nam i 20 pohvala uz to.

Reklama

Ne tražite pohvale ako želite da uspete. Kritika je ključ ka uspehu. Ako uzmemo u obzir sve pogodnosti koje ona sa sobom nosi, naš je gubitak ako ih ignorišemo, osporavamo ili se borimo protiv njih. Da, kritika nam može parati uši, ali je njena vrednost ogromna.

 

Izvor: Bizlife

Nastavite čitati

BIZLIFE

Nepalcu je BiH obećana zemlja, većinu zarade šalje porodici

Objavljeno

 

Od

Ashok Tamang se prije godinu i po dana oprostio od supruge, 14-ogodišnje kćeri i tek rođenog sina, kako bi došao raditi kao građevinac u Bosni i Hercegovini.

U Sarajevo je stigao iz Nepala, države u podnožju najvišeg svjetskog planinskog masiva Himalaja.

Tamag je jedan od oko 5.000 stranih radnika u Bosni i Hercegovini, čiji broj se skoro udvostručio od 2020. godine, pokazuju podaci entitetskih zavoda za zapošljavanje- piše Buka.

Najviše ih je ove godine došlo iz Turske, Srbije, Bangladeša, Kuvajta i Hrvatske, pokazuju isti podaci.

Tamang kaže da je iz Katmandua, prijestolnice Nepala, došao da radi u sarajevskoj građevinskom poduzeću “Omega Group”, kako bi sebi i porodici osigurao bolji život.

On je, uz još jedanaest zemljaka iz Nepala, u BiH došao posredstvom nepalske agencije za posredovanje pri zapošljavanju. Trebalo mu je, kaže, više od tri mjeseca da prikupi sve potrebne dokumente, jer građanima Nepala nije lako dobiti vizu za evropske zemlje, piše Radio Slobodna Evropa.

Reklama

Dodaje kako je radio na gradilištima u Prijedoru i drugim gradovima, te da je zadovoljan uslovima rada i smještaja.

Uz platu od 1.800 maraka (oko 900 eura), Tamang ima plaćen smještaj i tri obroka dnevno. Stoga većinu zarade može poslati u Nepal, gdje mjesečne plate često iznose samo par stotina američkih dolara.

Nisam još išao kući. Planiramo u sljedećih šest mjeseci i nadam se da ću ih vidjeti što prije. Razgovaramo često putem interneta, jer mi jako nedostaju”, kaže Tamang, jedan od oko 80 građana Nepala zaposlenih u BiH.

Buka

Nastavite čitati

PRIVREDA

Konferencija “Forward” sutra u Banjaluci: Digitalne inovacije preduslov rasta

Objavljeno

 

Digitalne inovacije kao preduslov za privredni i društveni rast biće u fokusu ovogodišnje konferencije “Forward”, koja će sutra u Banjaluci okupiti eksperte iz Srpske i regiona s ciljem razmjene iskustava i dobrih praksi te njihove primjene u domaćim malim i srednjim preduzećima. (više…)

Nastavite čitati

LIČNE FINANSIJE

Svako veče uradite ovo: Najbolji savjeti za uštedu novca

Objavljeno

 

Kako uštedeti više novca je tema koja sve zanima, posebno poslije praznika i kad počnemo da razmišljamo o ljetovanju. (više…)

Nastavite čitati

U trendu